روش شنیداری ـ کلامی و معرفی تکنیک های آن

  • مشاهده در قالب پی دی اف

 

 

 رویکرد شنیداری کلامی و تکنیک های آن

 

 

مقدمه

امروزه اعتقاد بر این است که درصد بالایی از کودکان کم شنوا دارای مقداری باقیماندۀ شنوایی می باشند که بتوانند با سمعک به طور مؤثری بشنوند. لذا کودک کم شنوا باید گوش کردن را بیاموزد، تنها در این صورت است که می تواند همچون کودکانِ شنوا در محیط طبیعی گفتاری قرار گیرد، گوش کند، بیاموزد و صحبت کند. تکنولوژی های پیشرفته در این حیطه مانند پیشرفت در سمعک ها و جراحی کاشت حلزون نیز به این امر کمک کرده است و راه را برای استفاده از حس شنوایی در فرایند ارتباط تسهیل کرده است.

 

روش شنیداری ـ کلامی (Auditory Verbal Therapy)

جدیدترین رویکرد در زمینۀ توانبخشی شنیداری و یک رویکرد تک حسی می باشد. این روش بر این فرض استوار است که تمامی کودکان کم شنوا و ناشنوا دارای مقداری باقیماندۀ شنوایی می باشند که بتوان آن را با استفاده از سمعک تقویت کرد. این روش از ابتدا روشی شنیداری است و استفاده از هیچ حس دیگری را همچون بینایی و لامسه به عنوان حس کمکی در روند توانبخشی کودک کم شنوا جایز نمی داند. متخصصین روش AVT  با استفاده از روش ها و تکنیک های خاص، تلاش جهت دستکاری و بهبود شرایط صوتی و زبانی زندگی کودک کم شنوا و نیز شرکت دادن خانوادۀ او در روند درمان، گوش کردن و آموختن از محیط را به کودک کم شنوا آموزش می دهند. همۀ ما می دانیم که بزرگترین و تأثیرگزارترین تغییر در زندگی کودک انسان، آموختن و کاربرد زبان می باشد، زیرا زبان بر تمامی جنبه های زندگی انسان تأثیر گذاشته و بدون یادگیری زبانِ جامعه ای که فرد در آن زندگی میکند، امکان موفقیت تحصیلی، زندگی اجتماعی و... تقریباً غیرممکن می باشد.

متخصصین روش AVT بر این باورند که با پیشرفت های شگرفی که در زمینۀ تکنولوژی سمعک های دیجیتال و هوشمند و نیز پروتزهای کاشت حلزون اتفاق افتاده است، دیگر، رویکردهای سنتی جوابگوی تمام نیازهای کودکان کم شنوا نبوده و نیز همۀ توانایی های آنها را به فعلیت نمی رسانند. بنابراین نیاز است که با آنها به مانند کودکِ شنوا رفتار شده و از همۀ قابلیت های شنوایی باقیماندۀ شان جهت رشد و توسعۀ زبان استفاده گردد، تنها بدین ترتیب است که مهارت گوش کردن را می توان در آنها نهادینه کرد.

این رویکرد، درمانِ خانواده محور را در نظر داشته و به خانوادۀ کودک کم شنوا به عنوان شریکِ درمانگر نگاه می کند. هدف از این دیدگاه منحصر به فرد این است که کودک کم شنوا در محیط عادی رشد یافته و زبان را به صورت طبیعی کسب کند. هدف نهایی فردی است که بتواند به بهترین شکل از توانایی های گوش کردن و صحبت کردن خود در جهت تطبیق با انواع چالش های زبانی در مدرسه، جمع خانوادگی، موقعیت های اجتماعی و... استفاده کند.

 

متخصصینی که در این روش با شما و کودکتان در ارتباط هستند :

توانبخشی کودک کم شنوا فعالیتی تیمی و با همکاری متخصصین در کنار هم به بهترین نحو امکان پذیر است. اعضاء اصلی تیم عبارتند از شنوایی شناس، گفتاردرمانگر و مربی کم شنوا که در کل به آنها اصطلاح متخصصین شنوایی ـ کلامی اطلاق می شود.

در این تیم همواره جهت رفع برخی مشکلات همراه در کودکانی که علاوه بر اختلال شنوایی از اختلالات دیگر نیز رنج می برند، از نظرات تخصصی و کمک های درمانی افراد زیر نیز بهره برده می شود:

روانشناس ـ کاردرمانگر ـ فیزیوتراپیست ـ مددکار اجتماعی ـ پزشک خانواده ـ متخصص مغز و اعصاب ـ روانپزشک ـ متخصص گوش، گلو و بینی ـ متخصص ژنتیک و ...

 

اصول کلی رویکرد AVT     

به طور کلی روش AVT     بر چند اصل اساسی تأکید دارد که در اصل اینها پیش نیازهای اجرایی بوده و در صورت نبود هر کدام، به تناسب از احتمال موفقیت کاملِ برنامه کاسته می شود:

 تشخیص زودهنگام که بهترین حالت آن غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد در بیمارستان ها می باشد.

 دریافت سمعک مناسب به محض تشخیص و تأیید نهاییِ وجود کم شنوایی و در پایین ترین سن ممکن. همچنین پیگیری درمانگر و خانواده جهت انجام تنظیمات مناسب.

 انجام مداخلات توانبخشی به محض دریافت سمعک و در پایین ترین سن ممکن.

 مداخلۀ حداکثری خانودۀ کودک اعم از والدین، خواهر و برادرها، مراقبین کودک و هر فرد دیگری که ارتباطات گسترده ای با خانواده دارد. 

 

تکنیک های مورد استفاده در روش AVT  

در روش AVT همواره تأکید بر استفاده از یک سری تکنیک ها در نحوۀ آموزش و صحبت کردن با کودک توسط درمانگر و نیز آموزش آنها به خانواده می باشد که در زیر به مهمترین آنها به طور خلاصه اشاره می شود:

1.  مطمئن باشید که کودکتان سمعک یا دستگاه کاشت حلزون را هر روز و در تمام طول روز استفاده می کند.

2.   نزدیک به میکروفون سمعک یا پردازشگر کاشت حلزون صحبت کنید.

3.   محیط باید ساکت باشد.

4.   از اصوات آهنگین استفاده کنید.

5.   تماس چشمی برقرار کنید.

6.   تعامل همراه با توجه دوطرفهرا پایه گذاری کنید.

7.   در باره مسایل روزمره صحبت کنید.

8.   مهارت نوبت گیری را رشد و گسترش دهید.

9.    از کمک فرد دیگری که کودک را با نامش صدا بزند بهره ببرید.

10.  به عمل گوش کردن اشاره کنید.

11.   از ابتدا ورودی های شنوایی متنوع را در اختیار کودک قرار دهید.

12.  تنها از حس شنوایی و گوش کردن استفاده کنید.

13. از تاکید صوتی استفاده کنید.

14.  منبع صدا را مشخص کنید یا صدا را مکان یابی کنید.

15.  در هر نوبت تنها یک نفر صحبت کند.

16.  از تکرار استفاده کنید. 

17. از عبارات و جملات ساده استفاده کنید.

18. از نام واقعی اشیا استفاده کنید.

19.  آواسازی کودک را تشویق کنید.

20.  توجه کودک را جلب کنید.

21.  از فعالیت های محرک / پاسخ شنوایی استفاده کنید.

22. از دو بزرگسال به عنوان الگو برای فعالیت های محرک/ پاسخ شنوایی استفاده کنید

23. از فعالیت های شاد و جالب استفاده کنید.

24. از تقویت مثبت استفاده کنید.

25. از مکث استفاده کنید.

26.  از استراتژی انتظار استفاده کنید.

27.  زبان را به درستی الگو سازی کنید.

28.  پیشرفت گفتاری کودک را تشویق کنید.

29. زبان را گسترش و توسعه دهید.

30.  از تکنیکِ ساختن عبارت جدیداستفاده کنید.

31.  از پرسش استفاده کنید.

32.  گنجینه لغات کودک را گسترش دهید

33.  از تکنیک استنباط شنیداری استفاده کنید.

34. با صدای طبیعی با کودک صحبت کنید.

35. از استراتژی شفاف سازی استفاده کنید.

36.  دستورات را از طریق شنوایی به کودک بدهید. 

37.  زمان کافی برای پردازش اطلاعات را به کودک بدهید. 

 

 

شما باید تمامی این تکنیک ها را در طول روز استفاده کنید، یعنی در اصل روش AVT باید شیوۀ زندگی شما و کودکتان گردد. تنها در این صورت است که شنوایی با شخصیت کودک شما تلفیق گشته و زبان به طور کامل آموخته خواهد شد.

در روش AVT همواره از آخرین پیشرفت های ایجاد شده در زمینۀ سمعک، استفادۀ گسترده ای می گردد و متخصصین این روش از هر پیشرفتی در این زمینه حمایت کرده و آن را برای مددجویان خود تجویز می کنند.

 

 رضا صادقی

شنوایی شناس

 

 

 

 

 

کلینیک های تخصصی شنوایی نوزادان و کودکان
تلفن مرکزی جهت نوبت دهی همه کلینیک ها: 02177813477
 
شنوایی سنجی نوزادان, شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در شرق تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در شرق تهران, تجویز سمعک نوزادان در شرق تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در شرق تهران, شنوایی سنجی کودکان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در شرق تهران, تجویز سمعک کودکان در شرق تهران, تنظیم سمعک کودکان در شرق تهران, شنوایی سنجی نوزادان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در غرب تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در غرب تهران, تجویز سمعک نوزادان در غرب تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در غرب تهران, شنوایی سنجی کودکان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در غرب تهران, تجویز سمعک کودکان در غرب تهران, تنظیم سمعک کودکان در غرب تهران, شنوایی سنجی نوزادان در پاسداران, ارزیابی شنوایی نوزادان در پاسداران, غربالگری شنوایی نوزادان در پاسداران, تجویز سمعک نوزادان در پاسداران, تنظیم سمعک نوزادان در پاسداران, شنوایی سنجی کودکان در پاسداران, ارزیابی شنوایی کودکان در پاسداران, تجویز سمعک کودکان در پاسداران, تنظیم سمعک کودکان در پاسداران, شنوایی سنجی نوزادان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی نوزادان در خیابان دولت, غربالگری شنوایی نوزادان در خیابان دولت, تجویز سمعک نوزادان در خیابان دولت, تنظیم سمعک نوزادان در خیابان دولت, شنوایی سنجی کودکان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی کودکان در خیابان دولت, تجویز سمعک کودکان در خیابان دولت, تنظیم سمعک کودکان در خیابان دولت