تلویزیون و کودکان

 • مشاهده در قالب پی دی اف

 

 

تلویزیون و کودکان

در دنیای امروز تلویزیون برای هر فردی معنایی متفاوت دارد. فردی از آن به عنوان وسیله ای برای سرگرمی ، فردی دیگر برای یادگیری ، ارتباط با جهان اطراف ، پر کردن بیکاری ها و .... سود می برد. با توجه به سرعت  پیشرفت روز به روز تکنولوژی،  نیاز ما به ارتباط گیری با تلویزیون بیشتر احساس می شود، تا از این طریق بتوانیم سرعت آگاهی مان را با سرعت نکنولوژی هماهنگ کنیم. از طرفی دیگر در این بین نظرات و انتقادهایی مورد بحث است . یکی از انتقادات عنوان می کند که تلویزیون دایره خانواده را به نیم دایره تبدیل کرده است. در نتیجه این اتفاق، تعاملات کمتری در میان خانواده رخ می دهد و مخصوصا کودکان از تعاملات مفیدی که تنها در دایره خانواده قادر به اکتساب آنها هستند، بی بهره می مانند. دیگر انتقادات به تماشای تلویزیون، توسط کودکان می پردازد و این سئوال را مطرح می کند که آیا کودک مجاز به تماشای تلویزیون می باشد یا خیر؟ چه مدتی و چه برنامه هایی؟ نکته ی قابل ذکر در اینجا این است که نمی توان از تاثیرات منفی تلویزیون بر کودک چشم پوشید ولی از سویی دیگر هم نمی توان نکات مثبت آن را نادیده گرفت. در ادامه به نکات مثبت و منفی در این باره می پردازیم:

نکات منفی تماشای تلویزیون در کودکان:

 • تماشای تلویزیون برای کودکان زیر دو سال مناسب نمی باشد:

دانشمندان دیدن تلویزیون یا ویدئو را برای كودكان زیر دو سال توصیه نمی كنند . آنها معتقدند كه مغز كودك همواره در حال رشد است ، بنابراین باید به نوزادان و كودكان نو پا اجازه داد تا عكس العملهای مستقیمی از جانب خودشان نشان دهند . به این ترتیب رفتارهای اجتماعی ، احساسی و مهارتهای شناختی و ادراكی آنها رشد كرده و به واسطه آن مهارت گفتاری آنها نیز توسعه می یابد.مشكل تماشای تلویزیون این است كه در بسیاری از برنامه های آن ، كارهای گوناگونی انجام می دهند ، كه چگونگی انجام این اعمال برای كودك مبهم است.برای كودكان بین ۹تا ۱۲ماهه ، اسباب بازیهای گوناگون فكری ، خانه سازی و اسباب بازیهایی كه بتوان با آنها رنگ ها و لغات را به كودك آموزش داد توصیه می شود.   زمان پیشنهادی کمتر از دو ساعت می باشد.

 • تماشای بیش از حد تلویزیون موجب تاخیر در یادگیری زبان و توسعه مهارت های شناختی در کودکان دو ساله می شود:

به نقل از تایم ، در ۳۰درصد از خانواده های غربی تلویزیون در تمام ساعاتی که اعضای خانواده در خانه حضور دارند روشن است. روشن بودن تلویزیون می تواند موجب تاخیر یادگیری زبان در نوزادان شود. نتایج این تحقیقات نشان داد برای هر ساعتی که تلویزیون در خانه روشن بود به طور متوسط نوزادان قادر نبودند ۷۷۰لغت را از مجموع لغتهایی که والدین آنها می گفتند درک کنند که این کاهش برابر با حدود هفت درصد از مجموع ارتباط میان کودکان و والدین آنها بود.در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "این کاهش می تواند به این دلیل باشد که والدین در زمان روشن بودن تلویزیون کمتر از ارتباطات کلامی با کودک خود استفاده می کنند.

تحقیقات دیگری که در گذشته انجام شده بود نشان می داد نوزادانی که ساعات طولانی در مقابل صفحه تلویزیون قرار می گیرند با اختلال کاهش دقت، بی خوابی و مشکلات اضافه وزن و به خصوص تاخیر در توسعه زبان مواجه می شوند.

 • تماشای بیش از حد تلویزیون موجب افزایش رفتارهای خشونت آمیز در کودکان می شود:

در مطالعه ای ۱۵ساله که توسط محققان دانشگاه میشیگان صورت گرفت مشخص شد که میان تماشای خشونت و پرخاشگری در دوران کودکی و رفتارهای خشونت آمیز در بزرگسالی ارتباط وجود دارد. مطالعه ای دیگر که ۱۷سال به طول انجامید، نشان داد پسران نوجوانی که در روز بیشتر تلویزیون تماشا می کردند به نسبت کسانی که کمتر تلویزیون می دیدند، احتمال بیشتری برای ارتکاب به اعمال خشونت آمیز دارند.

 • تماشای بیش از حد تلویزیون موجب افزایش ترس در کودکان می شود:

دیدن خواب های بد، احساس اضطراب، ترس از تنها بودن و کناره گیری از جمع دوستان از جمله علائم و نشانه های وحشت یا ناراحت بودن کودکان است. مطالعات نشان داده اند این نوع ترس ها بیشتر از طریق فیلم ها به بچه ها منتقل می شود و ترس ناشی از تلویزیون می تواند باعث مشکلات خواب در کودکان شود. موجودات ترسناکی مانند هیولا یا چیزهای عجیب و غریب بخصوص کودکان ۲تا ۷ساله را می ترساند. محققان معتقدند اگر به بچه ها بگویید که این تصاویر واقعی نیستند نیز کمکی به آنها نکرده اید، زیرا بچه های زیر ۸سال نمی توانند تفاوت میان واقعیت و خیالپردازی را درک کنند.

 • تماشای بیش از حد تلویزیون موجب افزایش زمان کمتری برای بازی کودکان می شود:

زمان زیاد که بچه جلوی تلویزیون می گذرانند دیگر فرصتی برای بازی های خلاقانه و فیزیکی برایشان نمی گذارد. حتی وقتی نوزاد و یا کودک را مستقیم جلوی تلویزیون نگذارید و تلویزیون در واقع فقط در زمینه باشد،‌ در بازی نوزاد و یا کودک اختلال ایجاد می‌کند، در حالی که بازی، فواید رشدی عمیقی دارد. بهتر است بگذارید کودک خودش، خود را سرگرم کند،‌ تا این که تلویزیون را روشن کنید.
براون در این‌باره می‌گوید: ما می‌دانیم که شما نمی‌توانید 24 ساعت شبانه‌روز را با نوزاد خود بگذرانید. بسیار خوب. خوب است اجازه دهید او به طور مستقل بازی کند. این زمان ارزشمندی است. آن‌ها می‌توانند مسئله را حل کنند. آن‌ها از تصور خود استفاده می‌کنند، خلاقانه فکر می‌کنند و خودشان را سرگرم می کنند.

 • تماشای بیش از حد تلویزیون و تاثیر آن بر سلامت کودکان:

تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن شود.بچه هایی که در زمان های طولانی به تماشای تلویزیون می نشینند، بیشتر احتمال دارد که فعالیت بدنی کمی داشته و هنگام تماشای تلویزیون از تنقلات استفاده کنند.
در ضمن بسیاری از تبلیغات تلویزیونی، خوراکی ها و نوشیدنی های ناسالم را تبلیغ می کنند. متخصصان و کارشناسان از دیر باز ارتباطی میان تماشای بیش از حد تلویزیون و چاقی یافته اند..

عادات مثبت هنگام استفاده از تلویزیون:

نمی توان به بچه ها گفت که تلویزیون نگاه نکنید؛ اما می توان زمان تلویزیون دیدن را محدود کرد:

 • کل زمان تلویزیون تماشا کردن فرزندتان در طول روز شاید بیشتر از آن باشد که فکرش را بکنید. شروع کنید به نظارت کردن بر آن. در زمان کوتاهی می توانید گام های ساده ای برای کاهش این زمان بردارید:
 • همیشه تلویزیون روشن نباشد: اگر تلویزیون همیشه برای خودش روشن باشد، همیشه و هر لحظه می تواند توجه بچه را جلب کند. اگر شما حواستان به برنامه تلویزیون نیست، آن را خاموش کنید. برای کودکان دو ساله بیش از 2 ساعت تماشای تلویزیون تجویز نمی شود.
 • تلویزیون و کامپیوتر را خارج از اتاق خواب بچه بگذارید: بچه هایی که در اتاقشان تلویزیون دارند بیشتر از بچه هایی که ندارند تلویزیون تماشا می کنند. زمان تماشای تلویزیونی و وبسایت هایی که بچه از طریق کامپیوتر می بیند را کنترل کنید.
 • جلوی تلویزیون غذا نخورید: غذا خوردن جلوی تلویزیون باعث می شود که زمان تماشای تلویزیون او افزایش یابد. این عادت باعث می شود که غذا خوردن با حواس پرتی بیشتر شود و در نتیجه بچه افزایش وزن یابد.
 • قوانینی برای روزهای مدرسه بگذارید: اغلب بچه ها در طول هفته زمان آزاد کمتری دارند. نگذارید بچه کل این زمان آزاد را جلوی تلویزیون بگذراند. از پاداش دادن تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری و ویدئویی در ازای انجام دادن تکلیف شب یا کارهای دیگر جداً خودداری کنید.
 • با کسانی که از فرزندتان مراقبت می کنند حرف بزنید: اگر ساعاتی در منزل نیستید و یا بچه را نزد کسی گذاشته اید تا از او مراقبت کند، با بزرگتر مراقب او حرف بزنید تا زمان تماشای تلویزیون او را محدود کند.
 • فعالیت های دیگری پیشنهاد کنید: بجای تکیه کردن بر تماشای تلویزیون برای سرگرم شدن، به او کمک کنید که کارهای دیگری برای انجام دادن پیدا کند. فعالیت های کلاسیکی همچون کتاب خواندن، انجام یک ورزش یا بازی های فکری یا بازی کردن با دوستان را پیشنهاد کنید.
 • الگوی خوبی باشید: با محدود کردن زمان تماشای تلویزیون خود، الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.
 • دوشاخه تلویزیون را از برق بکشید: اگر زمان تماشای تلویزیون در منزلتان موضوع دعوا و تنش شده است، تلویزیون را از برق بکشید، کامپیوتر را خاموش کنید یا بازی های ویدئویی را برای مدتی کنار بگذارید. می توانید یک روز در هفته را به روز آزادی در تماشای تلویزیون اختصاص دهید. برای پیشگیری از تماشای غیرمجاز تلویزیون، روی دوشاخه تلویزیون قفل بگذارید.
 • شما هم در تماشای تلویزیون با او همراه شوید.
 • وقتی زمان تماشای تلویزیون بچه فرا می رسد، تا می توانید از این زمان استفاده کنید:
 • تماشای تلویزیون را تبدیل به یک فرصت عالی کنید. بجای آنکه همیشه تلویزیون را روشن بگذارید، تلویزیون تماشا کردن را مانند رفتن به سینما تبدیل به یک فرصت جالب کنید. یک برنامه را انتخاب کنید و زمان خاصی را به آن اختصاص دهید.
 • چیزهایی که فرزندتان می بیند را کنترل کنید. بجای عوض کردن کانال ها، برنامه های باکیفیت ببینید و از راهنمای برنامه ها برای انتخاب برنامه درست استفاده کنید. به راهنمای والدین هم توجه کنید، زیرا این سیستم برنامه ها را بر اساس مناسب بودن آنها برای بچه ها درجه بندی می کند. لیستی از برنامه هایی که فرزندتان می تواند تماشا کند تهیه کنید و آن را در جایی که مانند روی یخچال یا کنار تلویزیون قرار دهید. از تنظیمات کنترل والدین (parental control) بر روی کامپیوتر خانه استفاده کنید. بازی های ویدئویی را خودتان از قبل امتحان کنید و ببینید آیا برای فرزندتان مناسب است یا خیر.

 

 • با فرزندتان به تماشای تلویزیون بنشینید. هر وقت مقدور بود، با هم تلویزیون تماشا کنید و در مورد آنچه می بینید حرف بزنید.
 • برنامه ها را ضبط کنید و بعداً با هم تماشا کنید. این باعث می شود که وقتی فیلم ضبط شده را تماشا می کنید تبلیغات اسباب بازی، فست فود و چیزهای دیگر را سریع رد کنید و یا اگر خواستید در مورد چیزی که دیده اید بحث کنید (مانند ارزش های فامیلی، خشونت یا مواد مخدر)، فیلم را متوقف کنید. وقتی برنامه های زنده تماشا می کنید، موقعی که تبلیغات پخش می شود، صدای تلویزیون را قطع کنید.
 • آن بازی های ویدئویی را انتخاب کنید که فعالیت فیزیکی را بیشتر تشویق می کنند. از آن بهتر اینکه این بازی ها را تبدیل به یک تجربه خانوادگی کنید.
 • شروع اقدام به محدود کردن زمان تماشای تلویزیون بچه سخت است، به خصوص اگر فرزندتان در اتاقش تلویزیون دارد یا شما همیشه جلوی تلویزیون غذا خورده اید. ولی بدانید که این کار ارزشش را دارد. با ایجاد قوانین خانگی جدید و تبعیت از آنها، تغییرات کوچکی در روتین فرزندتان ایجاد می کند که بعداً اثرات مثبت آن را شاهد خواهید بود.
 • در صورت نیاز با یک متخصص یا مشاور مشورت کنید.

 

گفتاردرمانی شرق تهران, کاردرمانی شرق تهران, بازی درمانی شرق, تربیت شنوایی شرق تهران, تست هوش شرق تهران, گفتاردرمانی, کاردرمانی, بازی درمانی, روانشناسی, تست هوش کودک
شنوایی سنجی نوزادان, شنوایی سنجی نوزادان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در شرق تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در شرق تهران, تجویز سمعک نوزادان در شرق تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در شرق تهران, شنوایی سنجی کودکان در شرق تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در شرق تهران, تجویز سمعک کودکان در شرق تهران, تنظیم سمعک کودکان در شرق تهران, شنوایی سنجی نوزادان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی نوزادان در غرب تهران, غربالگری شنوایی نوزادان در غرب تهران, تجویز سمعک نوزادان در غرب تهران, تنظیم سمعک نوزادان  در غرب تهران, شنوایی سنجی کودکان در غرب تهران, ارزیابی شنوایی کودکان در غرب تهران, تجویز سمعک کودکان در غرب تهران, تنظیم سمعک کودکان در غرب تهران, شنوایی سنجی نوزادان در پاسداران, ارزیابی شنوایی نوزادان در پاسداران, غربالگری شنوایی نوزادان در پاسداران, تجویز سمعک نوزادان در پاسداران, تنظیم سمعک نوزادان در پاسداران, شنوایی سنجی کودکان در پاسداران, ارزیابی شنوایی کودکان در پاسداران, تجویز سمعک کودکان در پاسداران, تنظیم سمعک کودکان در پاسداران, شنوایی سنجی نوزادان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی نوزادان در خیابان دولت, غربالگری شنوایی نوزادان در خیابان دولت, تجویز سمعک نوزادان در خیابان دولت, تنظیم سمعک نوزادان در خیابان دولت, شنوایی سنجی کودکان در خیابان دولت, ارزیابی شنوایی کودکان در خیابان دولت, تجویز سمعک کودکان در خیابان دولت, تنظیم سمعک کودکان در خیابان دولت