شنوایی شناسی گفتار درمانی کاردرمانی ذهنی کاردرمانی ذهنی روانشناسی تست هوش همکاری با مرکزروش شنیداری ـ کلامی و معرفی تکنیکهای AVT

 • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 7
ضعیفعالی 

 

 

 

 

مقدمه

امروزه اعتقاد بر این است که درصد بالایی از کودکان کم شنوا دارای مقداری باقیماندۀ شنوایی می باشند که بتوانند با سمعک به طور مؤثری بشنوند. لذا کودک کم شنوا باید گوش کردن را بیاموزد، تنها در این صورت است که خواهد توانست همچون کودکانِ شنوا در محیط طبیعی گفتاری قرار گیرد، گوش کند، بیاموزد و صحبت کند. با پیشرفتهایی که در تکنولوژی سمعک اتفاق افتاده است، امروزه متخصصین توانبخشی شنیداری بر این باورند که اگر در امر آموزش کودک کم شنوا از کمک حس بینایی استفاده گردد نظیر لبخوانی و گفتارخوانی، حتماً در تقابل گوش و چشم، عضوی که آسیب ندیده است ـ یعنی چشم ـ پیروز میدان خواهد بود و گوش به حاشیه خواهد رفت. به اعتقاد این گروه فقط بخشی کوچک از گفتار، بر روی لبها قابل مشاهده می باشد و بخش اعظم آن که     شامل ویژگی های زبرزنجیریِ گفتار مانند لحن گفتار، آهنگ گفتار و... و همچنین همخوانهایی که جفت واکدار و بی واک هم می باشند و... به هیچ وجه با چشم قابل مشاهده نبوده و باید فقط از راه گوش شنیده شوند. بنابراین ازآنجا که گفتار پدیده ای شنیداری است، پس تنها راه رشد و توسعۀ آن، گوش و شنوایی خواهد بود و بس. در زیر به تبیین روش توانبخشی شنیداری ـ کلامی بعنوان طلایه دارِ باور به قدرت شنوایی کودکان کم شنوا، خواهیم پرداخت.

 

روش شنیداری ـ کلامی (Auditory Verbal Therapy    )

  جدیدترین رویکرد در زمینۀ توانبخشی شنیداری و یک رویکرد تک حسی می باشد. این روش بر این فرض استوار است که تمامی کودکان کم شنوا و ناشنوا دارای مقداری باقیماندۀ شنوایی می باشند که بتوان آنرا با استفاده از سمعک تقویت نمود. این روش از ابتدا روشی شنیداری است و استفاده از هیچ حس دیگری را همچون بینایی و لامسه به عنوان حس کمکی در روند توانبخشی کودک کم شنوا جایز نمی داند. متخصصین روش AVT     با استفاده از روشها و تکنیکهای خاص، تلاش جهت دستکاری و بهبود شرایط صوتی و زبانی زندگی کودک کم شنوا و نیز شرکت دادن خانوادۀ او در روند درمان، گوش کردن و آموختن از محیط را به کودک کم شنوا آموزش می دهند. همۀ ما می دانیم که بزرگترین و تأثیرگزارترین تغییر در زندگی کودک انسان، آموختن و کاربرد زبان می باشد، زیرا زبان بر تمامی جنبه های زندگی انسان تأثیر گذاشته و بدون یادگیری زبانِ جامعه ای که فرد در آن زندگی میکند، امکان موفقیت تحصیلی، زندگی اجتماعی و... تقریباً غیرممکن می باشد.

متخصصین روش AVT     بر این باورند که با پیشرفتهای شگرفی که در زمینۀ تکنولوژی سمعکهای دیجیتال و هوشمند و نیز پروتزهای کاشت حلزون اتفاق افتاده است، دیگر، رویکردهای سنتی جوابگوی تمام نیازهای کودکان کم شنوا نبوده و نیز همۀ توانایی های آنها را به فعلیت نمی رسانند. بنابراین نیاز است که با آنها به مانند کودکِ شنوا رفتار شده و از همۀ قابلیت های شنوایی باقیماندۀ شان جهت رشد و توسعۀ زبان استفاده گردد، تنها بدین ترتیب است که مهارت گوش کردن را می توان در آنها نهادینه نمود.

این رویکرد، درمانِ خانواده محور را در نظر داشته و به خانوادۀ کودک کم شنوا به عنوان شریکِ درمانگر نگاه می کند. هدف از این دیدگاه منحصر به فرد این است که کودک کم شنوا در محیط عادی رشد یافته و زبان را به صورت طبیعی کسب نماید. هدف نهایی فردی است که بتواند به بهترین شکل از توانایی های گوش کردن و صحبت کردن خود در جهت تطبیق با انواع چالشهای زبانی در مدرسه، جمع خانوادگی، موقعیتهای اجتماعی و... استفاده نماید.

 

متخصصینی که در این روش با شما و کودکتان در ارتباطند:

کار توانبخشی کودک کم شنوا وظیفه ای بس خطیر و دشوار می باشد و کاری نیست که یک فرد از عهدۀ آن برآید بلکه این کار ، کاری تیمی است و نیاز به همکاری متخصصین رشته های مختلف دارد.

اعضاء اصلی تیم عبارتند از شنوایی شناس، گفتاردرمانگر و مربی کم شنوا که در کل به آنها اصطلاح متخصصین شنوایی ـ کلامی اطلاق می گردد.

در این تیم همواره جهت رفع برخی مشکلات همراه در کودکانی که علاوه بر اختلال شنوایی از اختلالات دیگر نیز رنج می برند، از نظرات تخصصی و کمکهای درمانی افراد زیر نیز بهره برده می شود:

روانشناس ـ کاردرمانگر ـ فیزیوتراپیست ـ مددکار اجتماعی ـ پزشک خانواده ـ متخصص مغز و اعصاب ـ روانپزشک ـ متخصص گوش، گلو و بینی ـ متخصص ژنتیک و ...

 

 

اصول کلی رویکرد AVT     :

به طور کلی روش AVT     بر چند اصل اساسی تأکید دارد که در اصل اینها پیش نیازهای اجرایی بوده و در صورت نبود هر کدام، به تناسب از احتمال موفقیت کاملِ برنامه کاسته می شود:

 •  تشخیص زودهنگام که بهترین حالت آن غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد در بیمارستان ها می باشد.

 

 •  دریافت سمعک مناسب به محض تشخیص و تأیید نهاییِ وجود کم شنوایی و در پایین ترین سن ممکن. همچنین پیگیری درمانگر و خانواده جهت انجام تنظیمات مناسب.

 

 •  انجام مداخلات توانبخشی به محض دریافت سمعک و در پایین ترین سن ممکن.

 

 •  مداخلۀ حداکثری خانودۀ کودک اعم از والدین، خواهر و برادرها، مراقبین کودک و هر فرد دیگری که ارتباطات گسترده ای با خانواده دارد. 

 

تکنیکهای مورد استفاده در روش AVT     :

در روش AVT     همواره تأکید بر استفاده از یک سری تکنیکها در نحوۀ آموزش و صحبت کردن با کودک توسط درمانگر و نیز آموزش آنها به خانواده می باشد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می گردد:

 •  اطمینان حاصل کنید که کودک در طول تمام ساعات بیداری از وسیلۀ کمک شنوایی اش استفاده می کند.

 

 •   همواره نزدیک به میکروفون سمعک یا پردازشگر کاشت حلزون صحبت کنید تا کودک تمامی گفتار را به صورت واضح دریافت نماید. 

  

 • محیطِ تا حد امکان ساکت برای کودک فراهم کنید تا اصوات گفتاری را بدون تغییر دریافت نماید.

 

 •   از اصوات آهنگین استفاده نمایید تا کودک الگوهای زبرزنجیره ای گفتار را شنیده و در گفتار خود استفاده کند.

 

 •  برای رشد طبیعی گفتار باید تعامل دوطرفه برقرار گردد. کودک باید بشنود، پاسخ دهد، بگوید و نیز پاسخ دریافت کند.

 

 •  تا حداکثر امکان دربارۀ زندگی روزمره با کودک خود صحبت کنید. شما در طول شبانه روز فرصتهای طلایی زیادی برای برقراری ارتباط با کودک خود دارید.

 

 •  مهارت نوبت گیری آوایی را گسترش دهید، این مهارت پایۀ شکل گیری مکالمه می باشد. همواره پس از آواسازی های کودک، آواسازی او را کامل کنید و منتظر آواسازی مجدد او باشید.

 

 •  همواره از کودک بخواهید که به گفتار گوش فرا دهد. این کار در روش AVT     به علامت دست شناخته می شود. به صورت مکرر به گوش خود اشاره نماید و بگویید، "گوش کن". با این کار شما گوش کردن را به یکی از وظایف دائمی کودک مبدل می کنید.

 • ورودی های شنوایی متنوع را در اختیار کودک قرار دهید. او نیاز دارد اصوات با فرکانسهای مختلف را بشنود تا همۀ رشته های عصب شنوایی اش تحریک گردند و رشد نمایند.

 • در آموزشها و صحبت های روزمرۀ خود در نظر داشته باشید که کودک فقط باید از حس شنوایی اش استفاده کند. او باید یاد بگیرد که به اصوات، فقط گوش دهد. این شعار دل فریب را که می گوید: "کودکان کم شنوا با چشمان خود می شنوند"، فراموش کنید. سمعکهای امروزی قادر هستند اصوات را با کیفیت بالایی تقویت کنند، به تکنولوژی اعتماد کنید.

 • از تکنیک تأکید صوتی استفاده کنید. این کار باعث می شود کلمه یا آوای گفتاری خاصی که شما در حال آموزش آن هستید، پررنگ تر شده و کودک به طور واضح تری آن را بشنود و تولید نماید.

 • هر گاه صدایی می شنوید، کودک را به سمت منبع صدا ببرید و به کودک نشان دهید که صدا از کجاست و چه معنایی دارد. این کار باعث می گردد کودک از اصوات تداعی معنایی داشته باشد.

 • در هر نوبت تنها یک نفر با کودک صحبت کند. در مراحل اولیه گوش کودک آمادۀ پردازش گفتار چند نفر را به طور همزمان ندارد.

 • از تکنیک تکرار استفاده نمایید. شما باید مواردی را که آموزش می دهید، تثبیت کنید تا کودک در آینده آنها را فراموش نکند.

 • برای آموزش از عبارات و جملات ساده استفاده کنید و از کلمات منفرد پرهیز نمایید. این کار باعث می گردد تا کودک زبان را در بافت طبیعی آن یاد بگیرد.

 • آواسازی های کودک را تشویق کنید. آواسازی های اولیه در آماده سازی حنجرۀ کودک برای تولید گفتار نقش بسزایی دارد.

 • برای تست کارکرد مناسب وسیلۀ کمک شنوایی کودک، هر روز تست شش صدایی لینگ را انجام دهید. با انجام این کار هم از شنیدن کودک خود در طول روز مطمئن خواهید شد و هم تمرینی برای شناسایی اصوات گفتاری انجام خواهید داد.

 • همواره از فعالیتهای شاد و جالب و همچنین تشویق و تقویت پاسخ های صحیح کودک استفاده نمایید. شنیدن باید برای کودک جالب و لذت بخش باشد.

 • از تکنیک مکث استفاده کنید. این کار فرصتی برای پردازش گفتار در اختیار کودک قرار می دهد.

 • از تکنیک انتظار استفاده کنید. همانطور که به کودک فرصت پردازش گفتار را داده اید، سرتان را به سمت او بچرخانید و به او نشان دهید که منتظر پاسخ او هستید. او باید درک کند که تعاملات انسانی دوطرفه می باشد. زبان فقط با برقراری تعامل یاد گرفته می شود.

 • برای آموزش زبان از الگوسازی صحیح زبانی استفاده کنید. ارائۀ الگوهای ناقص هیچ گاه به کودک کمک نخواهد کرد بلکه ممکن است از یادگیری صحیح زبان نیز جلوگیری نماید.

 • الگوهای رشد طبیعی زبان متناسب با سن کودک خود را از درمانگران او بپرسید و پیشرفت زبانی او را تشویق نمایید.

 • زبان کودک خود را گسترش دهید. کودک شما نیاز دارد به تمامی جنبه های زبان دسترسی داشته باشد تا بتواند از زبان به درستی استفاده کند. در مورد الگوهای گسترش زبان از درمانگران کودک خود کمک بخواهید.

 • شما باید همواره گنجینۀ لغات کودک را گسترش دهید. او نیاز دارد همۀ لغات زبان را بشنود و بیاموزد.

 • هر گاه کودک شما عبارت یا اصطلاحی را درک نمی کند، آنرا به طور ساده تر با عبارتی که مطمئن هستید یاد گرفته است، برای او توضیح دهید.

 • همیشه از مواردی که به کودک آموزش داده اید، از او بپرسید. کودک باید مهارت درک و پاسخ به سوال را فرا بگیرد. پرسش از جنبه های بسیار مهم زبان می باشد.

 • از تکنیک استنباط شنیداری استفاده کنید. در میان صحبتهایتان، جمله ای را به صورت ناقص بگویید و به کودک نشان دهید که او باید آنرا تکمیل کند.

 • با صدای طبیعی با کودک صحبت کنید. صدای بلند باعث بروز اعوجاج در صوت رسیده به گوش کودک می شود و اطلاعات گفتاری را دستخوش تغییر می کند.

 • از تکنیک شفاف سازی استفاده نمایید. در میان صحبت هایتان از کودک بپرسید "تو چی شنیدی؟" و یا "من چی گفتم؟". این کار شما اگر همیشه تکرار گردد، این مسئولیت مهم را بر عهدۀ کودک قرار می دهد که همیشه به گفتار اطرافیان گوش فرا دهد.

 

 

ü       شما باید تمامی این تکنیک ها را در طول روز استفاده نمایید یعنی در اصل روش AVT باید شیوۀ زندگی شما و کودکتان گردد. تنها در این صورت است که شنوایی با شخصیت کودک شما تلفیق گشته و زبان به طور کامل آموخته خواهد شد.

ü       در روش AVT همواره از آخرین پیشرفتهای ایجاد شده در زمینۀ سمعک، استفادۀ گسترده ای می گردد و متخصصین این روش از هر پیشرفتی در این زمینه حمایت کرده و آنرا برای مددجویان خود تجویز می نمایند.

 

 Listen, Learn and Talk

Cochlear Company

رضا صادقی ، کارشناس شنوایی شناسی

پاییز 1390

 

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 3 آذر 1393 ، 12:04

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی