شنوایی شناسی گفتار درمانی کاردرمانی ذهنی کاردرمانی ذهنی روانشناسی تست هوش همکاری با مرکزعلائم بيماريهاي گوش

 • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 5
ضعیفعالی 

بیمارانی که به پزشک گوش مراجعه می کنند معمولاً از یک یا چند مورد از علائم زیر شکایت دارند:

وزوز گوش، کم شنوایی، درد گوش، ترشح از گوش و سرگیجه.

وزوز(   Tinnitus   ): وزوز احساس شنیدن صدایی است که به منبع خارجی ارتباطی ندارد یعنی صدا از یک منبع خارجی در محیط نیست بلکه فقط خود فرد آنرا می شنود، یعنی این صدا از داخل گوش و یا عصب شنوایی تولید می گردد. اکثر وزوزها در نتیجه ایجاد کم شنوایی بروز می کنند. افت شنوایی در فرکانسهای بالا معمولاً وزوز فرکانس بالا (صدای زیر) را به همراه دارد و نیز افت شنوایی فرکانس پایین غالباً با وزوز فرکانس پایین (صدای بم معمولاً به صورت بووووووم و ...) همراه است. میلیونها نفر، تجربه احساس یک وزوز مواج (وزوز به با تغییرات شدتی) را دارند در حالیکه برخی دیگر فقط وزوز را در مواقع خاص نظیر محیطهای ساکت تجربه می کنند. این افراد معمولاً با وزوزِ گاه گاهی اذیت نمی شوند، ولی وقتی که وزوز دائمی شود، فرد را اذیت خواهد کرد. برخی دیگر به خاطر وزوز شبها بیدار می مانند و نمی توانند خواب راحتی داشته باشند. برای برخی دیگر وزوز غیر قابل تحمل بوده و آنها را از فعهالیتهای روزمره باز می دارد. حتی مواردی از خود کشی به خاطر رهایی از وزوز نیز گزارش شده است. در ارزیابی وزوز معمولاً موارد زیر را در نظر می گیرند: یک طرفه است یا دو طرفه، ضربانی است یا ممتد، دائمی است یا حمله ای، چه محدوده فرکانسی دارد و شدت آن چقدر است. برای مثال وزوزهای ضربانی معمولاً منشأ عروقی دارند. احتمالاً در ایجاد وزوز یک یا چند بخش از مسیر شنوایی درگیر می باشد.

به هر حال باید توجه داشت که برای ارزیابی، علت یابی و درمان وزوز مراجعه به پزشک گوش و انجام ارزیابی شنوایی شناسی ضرورت دارد.

کم شنوایی (   Hearing Loss   ): گرچه ارزیابی ادیومتریک میزان افت شنوایی را مشخص می کند ولی درک مشکلاتی که کم شنوایی برای فرد ایجاد کرده است می تواند به شنوایی شناس کمک کند تا میزان سودمندی سمعک را پیش بینی کند. سودمندترین مورد که بیمار باید برای پزشک و شنوایی شناس توضیح دهد، مدت زمانی است که افت شنوایی ایجاد شده است، معمولاً افتهایی که مدت چند سال از ایجاد آنها می گذرد نیاز به درمان پزشکی و دارویی نداشته و باید فرد سمعک دریافت کند. در این مورد باید ادیوگرامهای قبلی بیمار، سابقه بیماری های همراه با تب، درمان آنتی بیوتیکی، سابقه مواجهه نویز، ضربه و یا انجام جراحی نیز مد نظر قرار گیرد. هر بیماری باید ارزیابی گردد که آیا کم شنوایی اش مواج است یا نه، و اگر هست با چه دامنه شدتی. موارد دیگر که باید در نظر گرفته شود، وجود سرگیجه، وزوز، درد گوش، ترشح از گوش، عفونتهای سیستم تنفسی فوقانی، کیپ بودن بینی، سردرد، اختلال تولید گفتار، تغییرات در دید، کرخی اندامهای انتهایی و یا ضعف حرکتی، می باشد. اگر عضو دیگری از خانواده دچار کم شنوایی است باید حتماً ارزیابی ادیومتریک انجام شود و علت این نوع افت شنوایی کشف گردد، بویژه اگر افت در سنین پایین ایجاد شده باشد.

درد گوش(   Otalgia   ): این علامت می تواند از علل بسیاری نشأت بگیرد. در اغلب بزرگسالان درد گوش از یک منشأ غیر گوشی می باشد. تخمین زده می شود که تنها 50% موارد درد گوش از گوش ناشی میشود. درد گوش با منشأ گوشی معمولاً گنگ، بسیار دردناک و نسبتاً ثابت و مداوم می باشد.دردهایی که متناوب هستند و کم و زیاد می شوند معمولاً منشأ گوشی ندارند. درد گوش می تواند از اختلالاتی در حلق، لوزه ها، عفونتهای دندانی، اختلالات عضلات جونده و نیز اختلال در مفصل فک نیز ناشی شود.

ترشح از گوش(   Otorrhea   ): غیر از موارد استثنایی که مایع مغزی نخاعی از گوش به بیرون نشت می کند، ترشح از گوش عموماً نشان دهنده عفونت گوش می باشد. سابقه بیماری باید دقیقاً در نظر گفته شود، ترشح بدون درد معمولاً نشان دهنده اوتیت میانی مزمن است و ترشح همراه با درد نشان دهنده عفونت حاد می باشد. در موارد بسیاری نیز ترشح همراه با پارگی پرده است. اوتیت حاد خارجی نیز غالباً با ترشح همراه با درد گوش دیده می شود.گاهی اوقات نیز عفونتهای قارچی در کانال گوش ایجاد درد و ترشح می کنند.

سرگیجه(  Vertigo ): سرگیجه می تواند علل بسیار متنوعی داشته باشد، که خیلی از آنها ممکن است هیچ ارتباطی با گوش نداشته باشند. تاریخچه گیری دقیق یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص علت است.سوالات زیر باید توسط بیمار پاسخ داده شود:

 • بیمار از سرگیجه دقیقاً منظورش را بیان کند و بگوید که چه احساسی هنگام سرگیجه دارد.
 • برای اولین بار چه موقعی شروع شد، کی ایجاد می شود و در هر بار چقدر طول می کشد؟
 • بیشترین و کمترین زمان آن را توضیح دهد.
 • آیا سرگیجه همراه از هوش رفتن، بی حال شدن، استفراغ و تعرق می باشد؟
 • آیا بیمار متوجه هیچ گونه مورد کم شنوایی قبل، بعد یا در حین سرگیجه شده است؟
 • آیا فعالیت یا مورد خاصی هست که باعث حملۀ سرگیجه گردد؟
 • آیا حمله سرگیجه همراه با اختلالاتی در بلع، تکلم و یا تغییر دید می باشد؟
 • آیا بیمار در هنگام سرگیجه به طور کلی یا نسبی هوشیاری خود را از دست می دهد؟
 • آیا بیمار احساس وزوز و یا کیپی گوش دارد؟
 • آیا بیمار می تواند زمان وقوع سرگیجه را پیش بینی کند؟

پاسخ های بیماران به این سوالات به صورت قابل توجهی متفاوت است. بیمارانی که سرگیجه آنها از وستیبول گوش داخلی ناشی می گردد، عموماً در هنگام سرگیجه دارای "احساس حرکت" می باشند. این احساس می تواند از حس چرخش تا افتادن به یک سمت متفاوت باشد. هنگامی که بیمار برای توضیح حس خود در موقع سرگیجه از عباراتی چون سنگینی سر، گیجی، منگی و ضعف و بی حالی استفاده می کند، احتمالاً سرگیجه منشأ گوشی ندارد. باید از بیمار پرسیده شود که آیا قبل، حین و یا بعد از سرگیجه سردرد دارد. سابقه خانوادگی میگرن نیز باید در نظر گرفته شود، میگرن در دوران کودکی بیشتر از بزرگسالی عامل ایجاد سرگیجه می باشد. و بالاخره در مورد سایر مشکلات پزشکی بیمار نظیر اختلال دید، سابقه دیابت، حمله قلبی و یا فشار خون بالا باید اطلاعات جمع آوری گردد. حتماً در صورت مصرف داروی خاص باید لیستی از داروهای مصرفی بیمار تهیه گردد. افراد مسن معمولاً مشکلات اختلال تعادل دارند که با مصرف داروهایی مثل داروهای فشار خون بالا تشدید می گردد. در بیماران مبتلا به سرگیجه، ابتداءً باید ادیومتری پایه انجام گردد تا مشخص شود که سرگیجه منشأ گوشی دارد یا نه. در صورت وجود علائمی در ادیومتری تستهای اختصاصی دیگری برای بررسی لابیرنت از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

Ross H. Rosser PHD Aud. , Michael Valente PHD Aud. , Holly Hosford dunn PHD Aud.

Audiology Diagnosis , 2000

رضا صادقي ، كارشناس شنوايي شناسي

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 3 آذر 1393 ، 11:39

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی