شنوایی شناسی گفتار درمانی کاردرمانی ذهنی کاردرمانی ذهنی روانشناسی تست هوش همکاری با مرکزنگرش والدين

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 13
ضعیفعالی 

 نگرش والدين

 

برای کودک کم شنوای شما هیچ چیزی از احساسات و نگرشی که نسبت به او و کم شنوایی او دارید ، مهم تر نیست . همه پدر و مادرها در این روابط ممکن است دچار نوعی سردرگمی باشند . آن ها می دانند که « لوس کردن » کودکان بعدها احتمالاً مشکلات جدی برای آن ها فراهم می کند ، لیکن همچنان به این روند ادامه می دهند . شما به طور مداوم احساسات عمیق خود را به فرزند کم شنوایتان ابراز می کنید ، با نگاه هایتان ، با کمک به او در غذا خوردن ، در لباس پوشیدن و بسیاری موارد دیگر . کودک کم شنوای شما نیز به طور مداوم احساسات و عواطف شما را نیز در می یابد . کودک درست به همان اندازه که ناراحتی و غمگینی شما را درک می کند ، سرحال بودن و شادابی شما را نیز می فهمد . به همین دلیل است که برای یک کودک و بالتبع یک کودک کم شنوا هیچ چیزی از احساسات و نگرشی که والدین و اطرافیان نسبت به او دارند مهم تر نیست .

·         انواع نگرش ها

1)     نگرش پذیرش : اگر شما دارای این نگرش باشید به معنای آن است که کودکتان را پذیرفته اید و در مورد مشکل وی واقع بین هستید و وانمود هم نمی کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد و در عین حال هرگز با این مساله دچار سردرگمی و پریشانی نمی شوید . والدینی که چنین نگرشی را دارا هستند ، اطمینان دارند که همه مشکلات فرزندشان را می توانند حل کنند . چنین پدران و مادرانی علاقه و عشق عمیق و سرشاری نسبت به فرزند خود دارند . این نگرش نیازمند صرف وقت و تلاش بی دریغ والدین است .

2)     نگرش مراقبت بیش از حد : این مورد بدان معناست که شما کودکتان را از حضور در موقعیت های بسیاری که لازمه رشد و تکامل اوست باز می دارید و او را از کسب تجربه های گران بها محروم می کنید . کودک کم شنوا نیز می تواند مستقل و خودکفا بار بیاید . به دلیل اینکه کودک دچار ضایعه شنوایی است فکر می کنید که دیگر هیچ مسئولیتی را نباید بپذیرد . شما شدیداً مراقب او هستید و در تمام فعالیت هایی که او باید یاد بگیرد به تنهایی انجام دهد ، او را کمک می کنید و یک لحظه او را رها نمی کنید . به واسطه این نگرش کودک به تدریج متکی به دیگران بار آمده و همواره منتظر کمک سایرین است . بعدها که قدری بزرگتر شد احساس می کند که جامعه مدیون اوست و باید هر چیزی را در اختیار او بگذارد . مراقبت بیش از حد و یا افراط بیش از حد ، به هیچ وجه بیانگر عشق واقعی شما نمی تواند باشد ؛ این اعمال صرفاً راهی است برای پنهان داشتن احساس واقعی خود .

3)     نگرش انکار : به نظر می رسد در این حالت شما نمی خواهید بپذیرید که کودکتان کم شنوا است . به همین دلیل به گونه ای برخورد می کنید که کودک هیچ مشکلی ندارد . کودکانی که تحت چنین شرایطی قرار دارند ، خیلی زود احساس ناامنی و غمگینی می کنند ، چرا که نمی توانند آن گونه که مادران یا پدران آن ها انتظار دارند خود را نشان دهند . کودک سعی می کند به طرق مختلف رضایت شما را جلب کند ، چرا که احساس پدر و مادر خود را که نومیدانه سعی دارند تا او را یک فرد کاملاً سالم و بدون مشکل جلوه دهند ، درک می کند . افرادی که با نگرش انکار در خانواده رشد کرده اند بعدها انتظارات نابجایی از خود نیز خواهند داشت و دوست دارند در مشاغلی وارد شوند که برخورداری از شنوایی طبیعی لازمه آن هاست .

4)     نگرش بی تفاوتی : این نگرش برای فرزند شما بسیار زیان بار است . بی تفاوتی شما به مفهوم آن است که قادر نیستید تا عواطف واقعی تان را نشان دهید . برخی از متخصصین نام چنین نگرشی را « نگرش طرد » می گذارند . چرا که بدون آگاهی کودک خود را عملاً از نظر عاطفی طرد می کنید . او را واقعاً خوشحال نمی سازید و عشق و علاقه واقعی خود را به او ابراز نمی کنید . گاهی این نگرش با خصومت های بی پرده آمیخته شده و غفلت بارز از کودک را به دنبال خواهد داشت .

 

                                                                                                              ثمين گل ميرزايي ـ كارشناس شنوايي شناسي

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 3 آذر 1393 ، 12:06

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی