Warning: Creating default object from empty value in /home5/pejvakco/public_html/plugins/system/jat3/core/joomla/modulehelper.php on line 320
نگرش والدينشنوایی شناسی گفتار درمانی کاردرمانی ذهنی کاردرمانی ذهنی روانشناسی تست هوش همکاری با مرکز


Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home5/pejvakco/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home5/pejvakco/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

نگرش والدين

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 13
ضعیفعالی 

 نگرش والدين

 

برای کودک کم شنوای شما هیچ چیزی از احساسات و نگرشی که نسبت به او و کم شنوایی او دارید ، مهم تر نیست . همه پدر و مادرها در این روابط ممکن است دچار نوعی سردرگمی باشند . آن ها می دانند که « لوس کردن » کودکان بعدها احتمالاً مشکلات جدی برای آن ها فراهم می کند ، لیکن همچنان به این روند ادامه می دهند . شما به طور مداوم احساسات عمیق خود را به فرزند کم شنوایتان ابراز می کنید ، با نگاه هایتان ، با کمک به او در غذا خوردن ، در لباس پوشیدن و بسیاری موارد دیگر . کودک کم شنوای شما نیز به طور مداوم احساسات و عواطف شما را نیز در می یابد . کودک درست به همان اندازه که ناراحتی و غمگینی شما را درک می کند ، سرحال بودن و شادابی شما را نیز می فهمد . به همین دلیل است که برای یک کودک و بالتبع یک کودک کم شنوا هیچ چیزی از احساسات و نگرشی که والدین و اطرافیان نسبت به او دارند مهم تر نیست .

·         انواع نگرش ها

1)     نگرش پذیرش : اگر شما دارای این نگرش باشید به معنای آن است که کودکتان را پذیرفته اید و در مورد مشکل وی واقع بین هستید و وانمود هم نمی کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد و در عین حال هرگز با این مساله دچار سردرگمی و پریشانی نمی شوید . والدینی که چنین نگرشی را دارا هستند ، اطمینان دارند که همه مشکلات فرزندشان را می توانند حل کنند . چنین پدران و مادرانی علاقه و عشق عمیق و سرشاری نسبت به فرزند خود دارند . این نگرش نیازمند صرف وقت و تلاش بی دریغ والدین است .

2)     نگرش مراقبت بیش از حد : این مورد بدان معناست که شما کودکتان را از حضور در موقعیت های بسیاری که لازمه رشد و تکامل اوست باز می دارید و او را از کسب تجربه های گران بها محروم می کنید . کودک کم شنوا نیز می تواند مستقل و خودکفا بار بیاید . به دلیل اینکه کودک دچار ضایعه شنوایی است فکر می کنید که دیگر هیچ مسئولیتی را نباید بپذیرد . شما شدیداً مراقب او هستید و در تمام فعالیت هایی که او باید یاد بگیرد به تنهایی انجام دهد ، او را کمک می کنید و یک لحظه او را رها نمی کنید . به واسطه این نگرش کودک به تدریج متکی به دیگران بار آمده و همواره منتظر کمک سایرین است . بعدها که قدری بزرگتر شد احساس می کند که جامعه مدیون اوست و باید هر چیزی را در اختیار او بگذارد . مراقبت بیش از حد و یا افراط بیش از حد ، به هیچ وجه بیانگر عشق واقعی شما نمی تواند باشد ؛ این اعمال صرفاً راهی است برای پنهان داشتن احساس واقعی خود .

3)     نگرش انکار : به نظر می رسد در این حالت شما نمی خواهید بپذیرید که کودکتان کم شنوا است . به همین دلیل به گونه ای برخورد می کنید که کودک هیچ مشکلی ندارد . کودکانی که تحت چنین شرایطی قرار دارند ، خیلی زود احساس ناامنی و غمگینی می کنند ، چرا که نمی توانند آن گونه که مادران یا پدران آن ها انتظار دارند خود را نشان دهند . کودک سعی می کند به طرق مختلف رضایت شما را جلب کند ، چرا که احساس پدر و مادر خود را که نومیدانه سعی دارند تا او را یک فرد کاملاً سالم و بدون مشکل جلوه دهند ، درک می کند . افرادی که با نگرش انکار در خانواده رشد کرده اند بعدها انتظارات نابجایی از خود نیز خواهند داشت و دوست دارند در مشاغلی وارد شوند که برخورداری از شنوایی طبیعی لازمه آن هاست .

4)     نگرش بی تفاوتی : این نگرش برای فرزند شما بسیار زیان بار است . بی تفاوتی شما به مفهوم آن است که قادر نیستید تا عواطف واقعی تان را نشان دهید . برخی از متخصصین نام چنین نگرشی را « نگرش طرد » می گذارند . چرا که بدون آگاهی کودک خود را عملاً از نظر عاطفی طرد می کنید . او را واقعاً خوشحال نمی سازید و عشق و علاقه واقعی خود را به او ابراز نمی کنید . گاهی این نگرش با خصومت های بی پرده آمیخته شده و غفلت بارز از کودک را به دنبال خواهد داشت .

 

                                                                                                              ثمين گل ميرزايي ـ كارشناس شنوايي شناسي

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 3 آذر 1393 ، 12:06

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی